Поддръжката на ноктите е важна както за естетичния вид на ръцете ни, които заедно с лицето, създават първото впечатление за нас, така и за запазването на тяхното здраве.
Поддръжката на ноктите допринася за:
- Подобряване на нашето самочувствие и увереност и е част от грижата ни за самите нас.
- Красивият и поддържан вид на ръцете и ноктите често са една от първите неща, които хората забелязват.
- Превенция на дългосрочни проблеми, като предотвратяване на деформации на нокътната плочка или неправилно израстване. Редовното почистване и изрязване на ноктите предотвратяват натрупването на бактерии и гъбички под тях и около кожичките, които могат да причинят инфекции. Освен това доброто хидратиране и внимателно пилене и оформяне предотвратяват чупенето и разслояването, особено, ако ноктите са изложени на химични и механични въздействия. Редовната и най-вече правилна грижа запазва ноктите здрави.
- Подобряване на кръвообращението и здравето на кожата. Част от професионалната поддръжка включва масаж на ръцете и кожичките, който стимулира кръвообращението. Използването на масла и хидратиращи кремове предотвратява сухота и напукване и подобрява здравето на кожата около ноктите.
- Дълготрайност на маникюра и ноктопластиката. Ако харесвате изградени нокти или ноктопластика, редовната поддръжка е необходима, за да се избегне отлепване или напукване на материала и да се заличи израстването на естествените нокти. Обикновено ноктопластиката изисква поддръжка на всеки 2-3 седмици като така се запазва здравината и външния вид на ноктите, като същевременно се предотвратява нуждата от пълно премахване и изграждане на нови нокти.
Може ли поддръжката да бъде превенция на заболявания?
Да. Редовната поддръжка на ноктите може да бъде ефективна превенция на различни заболявания на нокътната плочка и кожата около нея.
- Редовната поддръжка позволява ранно откриване на промени в цвета, форма или текстурата на ноктите, което може да е индикация за различни заболявания като псориазис, екзема или дори проблеми с вътрешните органи. Професионалните маникюристи могат да разпознаят признаци на заболяване и да ви насочат към съответен специалист за консултация и лечение.
- Правилната поддръжка подобрява здравето на нокътната плочка. Използването на хидратиращи и подхранващи масла и серуми за нокти и кожички помага за укрепване на ноктите и предотвратяване на разслояването и чупенето.
- Избутването на котикулите без разкъсване понижава риска от бактериални инфекции като паронихия – инфекция на кожата около нокътя. Използването на дезинфектанти и подхранващи масла също предпазва кожата около ноктите от възпаление и инфекции.
- Полирането на ноктите премахва неравностите и запазва здравето и целостта на нокътната плочка. Правилното изпиляване и буфериране предотвратяват разслояването и създават здрав вид и равномерна повърхност.
- Поддържането на ноктите чисти и сухи е ключово за предотвратяване на гъбични инфекции. Гъбичките обичат влажни и топли места, затова е важно редовно да почиствате и подсушавате ноктите.
- Обезмаслителите и антисептичните разтвори, използвани по време на правенето на маникюра, напълно унищожават болестотворните бактерии и гъбички.
- Чрез правилно изпиляване и редовното подрязване може да се избегне врастване на ноктите, което също може да причини болка, възпаление и инфекции. Тук поддръжката на кожичките е особено важна, тъй като врастналите нокти често са резултат от натрупване на мъртва кожа около самия нокът.
В комплектите за нокти за професионална и любителска употреба, се съдържат всички необходими аксесоари за правилна поддръжка и грижа за ноктите, което значително улеснява процеса на правене на маникюр и сваляне на лаковото покритие.
Вредят ли гел лаковете на ноктите?
Гел лаковете са изключително популярни поради дълготрайността и блясъка, които придават на маникюра. Те издържат по-дълго от обикновените лакове и са устойчиви на надраскване и лющене. Въпреки това, много хора се питат дали гел лаковете вредят на ноктите и дали използването им е напълно безопасно. Истината е, че гел лаковете сами по себе си не вредят на ноктите, но начинът, по който се нанасят и премахват, може да причини увреждания.
- Най-честата причина за увреждане на ноктите при използване на гел лак е неправилното му премахване. За да бъде правилно премахнат гел лакът се изисква накисване в ацетон и внимателно отстраняване с дървена пръчица или шпатулка. Ако гел лакът се снема агресивно, това може да повреди повърхностния слой на естествените нокти, правейки ги по-тънки, крехки и податливи на разслояване.
- Друга причина може да бъде прекомерното изсушаване и изтъняване на ноктите. Честото им третиране с ацетон за премахването на гел лака може да доведат до този ефект, който да направи ноктите по-чупливи и слаби. За да се избегне изсушаването, е важно да се използват подхранващи масла и хидратиращи кремове след премахване на гел лака.
- Гел лаковете се втвърдяват под UV или LED лампа. Продължителното излагане на UV лъчи може да увеличи риска от стареене на кожата и да доведе до увреждането й. За да се намали този нежелан страничен ефект се препоръчва използване на слънцезащитен крем или специални ръкавици за UV защита, които оставят открити само ноктите за UV или LED светлината.
- Друг проблем, до който може да доведе неправилната употреба на гел лакове е изтъняване на ноктите от прекомерно пилене, което ги прави по-слаби и склонни към чупене. Затова е необходимо използване на максимално щадящи методи за подготовка на ноктите.
- Не бързайте да се откажете от изисканата красота и доброто самочувствие, което носи професионално изглеждащ маникюр, създаден с помощта на гел лак. Ние споделихме с вас правилната грижа за ноктите и кожата около тях, за да бъдете информирани и да запазите здравето и красотата на ръцете си с увереността, която дава само знанието.
Ето и няколко допълнителни препоръки за работа с гел лакове:
- Изберете качествени продукти – гел лакове и лампи, за да намалите риска от увреждане.
- Нанасяйте масло за кожички и хидратиращи кремове редовно, за да запазите ноктите и кожата около тях здрави.
- Използвайте слънцезащитен крем върху ръцете или носете UV ръкавици по време на втвърдяване на гела.
- Винаги премахвайте гел лака с накисване в ацетон и избягвайте механично снемане.
- Давайте на ноктите си почивка поне няколко седмици между маникюрите с гел лак, за да могат да се възстановят.
- Помнете – редовната и правилна поддръжка и адекватната грижа са истинският ключ към красотата и здравето на вашите ръце и нокти.

Виолета Станева е всестранен журналист с богат професионален опит както в медицинската сфера, така и в социалната и политическа журналистика. Г-жа Станева има образование като психолог и е практикувала успешно в тази област в продължение на много години. След това тя се насочва към журналистическата професия, където прилага задълбочените си познания в сферата на човешкото поведение и психичното здраве. Тя анализира сложни явления през призмата на психологията и предлага уникална гледна точка към важни обществено-политически събития.