Чай от смокинови листа. Противопоказания

Колко време се пие чай от смокинови листа? Противопоказания. Как се прави? Вреди и странични ефекти. Полезни приложения

Листата и корените на смокинята се варят за лечебни цели. Специално листата имат качествата на лечебен препарат заради съдържанието на фицин – ензим, подпомагащ протеиновата обмяна, сърдечни и съдови патологии и др. Основните качества даваме в таблица.

Ползи от смокинята
Органи и системи Ползи
Кръв подобрява съсирването, гъстотата и състава, лекува желязо-дефицитна анемия
Сърце и съдове профилактира тромбози, снижава налягането и риска от инфаркт, премахва застоя от капилярите
Кожа възстановява пигментацията, лекува кожни патологии в комплекс с УВ облъчване
Женски състояния облекчава ПМС, укрепва плацентата, природен афродизиак, укрепва костната тъкан
Храносмилане и др. слабително свойство, лекува колит, камъни в бъбреците, бронхит с кашлица, полова дисфункция

Противопоказания на чай от смокинови листа

Чаят и други форми за лечение със смокиня са несъвместими с диабет, остри болести на стомаха и червата, подагра. Носят рискове за пациенти с хипотония и влошено съсирване.

Как взаимодействат смокиновите листа с лекарствата?

Плодовете и чай от листата потенциално изменят действието и резултата от лекарства, които разреждат кръвта, от терапия с инсулин и противодиабетни медикаменти.

Смокинята е естествен лаксатив. Има риск да засили неоправдано ефекта на разхлабващите таблетки.

Какви са страничните ефекти?
  • Кратковременни ефекти: подуване на корема, болки в стомаха, снижаване на глюкозата в кръвта, кръвоизлив под ретината, алергични реакции;
  • Дългосрочни ефекти: поврежда ч. дроб и черва, препятства усвояването на калция.

При затруднено дишане, кожни обриви, гадене и необяснима коремна болка трябва лекарска намеса.

Чай от лист на смокиня лечение 02
Листа се събират, когато достигнат дължина 16 – 25 см с дръжка 3 – 5 см (това става през септември – октомври)
Кой не може да яде смокини?

Диетолозите не препоръчват прекаляване със смокини заради високото съдържание на фруктоза. Това касае хора с метаболитни нарушения. Противопоказани са при нарушения на обмяната на въглехидратите и липидите. В частност са противопоказани при метаболитен синдром, затлъстяване и диабет от втори тип.

Смокините причиняват ли инсулинов скок?

Нивото на инсулин в кръвта нараства, когато в организма попадат храни с висок гликемичен индекс. В тази група са сладките и сушените плодове. Смокинята е с индекс 61, който е сравнително умерен, но в изсушен вид влиза в най-високата категория.

Влияят ли на хормоните?

При проблеми с щитовидната жлеза (и продуцираните от нея хормони) се изключват източници на захари като смокинята.

Отделят ли хистамин?

Малките семена на плода са силни алергени (и обострят хронични страдания на стомаха и червата). Повишеното съдържание на протеини в семената грози с алергична реакция. Имунитетът може да приеме прекалено многото белтъчини като опасност и да започне да изработва антитела срещу тях. Ще се появи непоносимост, при която от най-малко количество плод храносмилането ще се претоварва и ще работи зле.

Как се отнасят към бъбреците?
Фигурин лесно отслабване диета 10 килограма

Потенциално провокират образуването на конкременти в бъбреците и жлъчката..

Увеличават ли калия, магнезия и желязото?

Смокинята е полезна при анемия (липса на желязо) и при проблемни кости (липса на калций), защото добавя нужните елементи. По същата причина обаче е вредна при високи нива на калций и калий в кръвта. Добър източник на магнезий.

Чай от смокинови листа. Мнения

Повечето негативи от смокинята възникват поради преяждане с плодовете. Млякото на смокинята дразни кожата и причинява главоболие. При непоносимост може да се повръща, да боли корем, да се стигне до обезводняване. Това са негативи от плода и лечението с чай от листата, споделени във форумите. Има отзиви за алергични реакции.

Чай от листа на смокиня лечение 01

Негативите остават на заден план пред възможните ползи. В БГ мама се коментира отслабване с чая. Според участничките, напитката намалява инсулина и оттам води до вталяване. В тема за инсулинова резистентност се критикува народна рецепта за регулиране на инсулина със сироп от смокиня. В общи форуми се споделя пиенето на чай от листа за регулиране на холестерола и триглицеридите.

ВАЖНО: Вижте още мнения за чай от смокинови листа и не забравяйте и вие да оставите своя отзив ТУК, в нашия форум с коментари!

Как да си направим чай от смокинови листа правилно?

Правилната пропорция е 3 с.л. изсушени листа на 500 мл вода. Пускат се в термос заедно с 500 мл кипната вода. Оставят се 6 – 8 часа.

  • Рецепта без термос: 1 ч.л. сушен лист на 200 мл вода. Слагат се заедно студени на котлона и бавно се кипват. Врат на слабо 10 – 15 мин. След филтриране се пие топла. Ако все пак имате термос, прелейте, за да пиете през целия ден.
  • Силна отварка: 4 ч.л. сух лист на 1 л вода.
Как да избегнем вредите и страничните ефекти?

Единственият начин е пациентите с противопоказания (диабет, обострени стомашни и чревни патологии, подагра) да се съобразят и да потърсят друго средство.

Колко време се пие чай от смокинови листа (сухи)

При сърдечни и съдови патологии се приема продължително, за получаване на натрупан ефект. Оптимално е да се правят едноседмични почивки на всеки 30 дни прием. При бронхит и дихателни проблеми се пие до отшумяване на симптома.

Чай от пресни смокинови листа

Правилната пропорция е 3 средни листа на 1 л вода. Пускат се в кипнатата вода. Котлонът се намалява, за да врат тихо 10 – 12 минути. Листата се отделят, а напитката се охлажда.

Какво лекуват смокиновите листа

Растението има антисептично, противопаразитно, отхрачващо, диуретично и противоязвено въздействие. Плодът дава желязо, нужна при анемия (но не и листата). Сиропът от листата помага при някои женски болести, при ревматизъм, дисфункция на бъбреците и ч. дроб. Повишава апетита, лекува запек.

Чай от смокинови листа за високо кръвно

Смокиновият лист категорично сваля артериалното налягане. Предпочита се отвара (по-силна от чай) с дозировка 3 големи листа на 1/2 л вода. Ври 15 мин на слабо. Пие се охладена, в течение на деня. Тази напитка намалява нивото на триглицеридите, снижава заплахата от сърдечни пристъпи, подобрява цялостно системата от съдове и сърцето.

Чай от смокинови листа за диабет

Чаят по цитираните по-горе рецепти се препоръчва за предотвратяване на диабет. Полезен е в преддиабетно състояние, но не и при същинското заболяване.

Други рецепти
  • Против кашлица (обикновена и бронхиална астма): 3 с.л. сух лист на 500 мл. Попарва се в термос. Пие се 100 мл сутрин и още два пъти до вечерта;
  • При кожни заболявания чаят или отварката се прилагат външно на компрес, а може да се наложи директно пресен лист. Помагат при циреи, абсцеси, гнойни образувания на венеца и др.

Вижте и ТОВА: Кога се берат смокинови листа за чай? Ползи и вреди.

Видео: Рецепта за сироп от смокинов лист

Евелина Лютова

За Гроздан Михайлов

Прочети още

Сигурните симптоми на синузит.

Симптоми на синузит

Сигурните симптоми на синузит. Как да разпознаем синузита. Възпаление. Болки и гной. Подуване на носа. …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *